2017

Hwal Hwal’s year in review

Hwal’s highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • It Comes at Night

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Net

    ★★★★★

  • What Time Is It There?

    ★★★★★

  • Girl with Hyacinths

    ★★★★★

  • Society

    ★★★★

  • The Room

    ★★★★

  • Rush

    ★★★★

  • The Outlaws

    ★★★★

  • Akira

    ★★★★

  • Thelma

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 209 Films watched
  • 17.4 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

The Riot Club

Jan 1

Last Film

The Corruptor

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
101 films
Thriller
88 films
Action
72 films
Horror
57 films
Sci Fi
40 films
Comedy
30 films
Crime
29 films
Mystery
29 films
Fantasy
27 films
Adventure
26 films
USA
110 films
Japan
22 films
South Korea
21 films
UK
18 films
France
16 films
Hong Kong
12 films
China
12 films
Germany
11 films
Canada
10 films
Australia
9 films
English
135 films
Japanese
23 films
Korean
23 films
French
20 films
Spanish
18 films
Chinese
16 films
German
15 films
Italian
9 films
Cantonese
9 films
Swedish
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 24

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Hwal’s most liked review

Star Wars: The Last Jedi

Pros: Cute animals and Adam Driver.

Cons: Eveything else and especially how they managed to completely destroy the character Luke Skywalker.

And...152 f**king minutes!? For what?

George Lucas, please come back. Everything is forgiven.

More reviews

Hwal’s most liked list

Scavenger Hunt 24 – March 2017

This is my first scavenger hunt on letterboxd so please be nice.

Scavenger Hunt // March 2017
This is Hunt #24 by Matt Minton

Current Progress: 3/31 - 10 %

RANKING

1. Starship Troopers
2. My Dinner with Andre
3. The Great Dictator

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Ouija
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Doña Macabra

Films watched in 2017

  • The Corruptor
  • The Merciless
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Memoirs of a Murderer
  • Society
  • Gerald's Game
  • The Room
  • Christmas Evil
  • The Killing of a Sacred Deer
  • El Camino Christmas
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Rush
  • Midnight Runners
  • The Outlaws
  • Shadow of the Vampire
  • Akira
  • The Villainess
  • Timecop
  • Anaconda
  • The Last Witch Hunter
  • Never Let Me Go
  • A Christmas Story
  • Return of the One-Armed Swordsman
  • The Five Venoms
  • mother!
  • Red Desert
  • OtherLife
  • Thelma
  • Haunted
  • Ninja Assassin
  • Better Watch Out
  • Jackie
  • Justice League
  • The Foreigner
  • Unbreakable
  • The Game
  • Exam
  • Atomic Blonde
  • Blade of the Immortal
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Shot Caller
  • Sanjuro
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Thor: Ragnarok
  • Memoir of a Murderer
  • A Taxi Driver
  • Payback
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Tourist Trap
  • Prom Night
  • Jeepers Creepers
  • Blade Runner 2049
  • Deepwater Horizon
  • It Follows
  • It
  • The Handmaiden
  • Death Note
  • The Invisible Guest
  • True Legend
  • Annabelle: Creation
  • Hell or High Water
  • Baby Driver
  • Savage Dog
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • A Cure for Wellness
  • Kedi
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Circle
  • Dunkirk
  • Misery
  • War for the Planet of the Apes
  • House of the Disappeared
  • Hard to Kill
  • Spiral
  • Marked for Death
  • Antropophagus
  • The Great Wall
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Sunset Boulevard
  • RoboCop 2
  • Dressed to Kill
  • It Comes at Night
  • Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss
  • Late Autumn
  • Okja
  • Bullet in the Head
  • Where the Buffalo Roam
  • The Dunwich Horror
  • Jigoku
  • The Mummy
  • Pain & Gain
  • Elle
  • Wonder Woman
  • Nocturnal Animals
  • Headshot
  • Lucid Dream
  • Teeth
  • The Day After Tomorrow
  • Final Girl
  • Alien: Covenant
  • Underworld: Evolution
  • The Void
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Raw
  • Predestination
  • The Age of Shadows
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Split
  • 50/50
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Get Out
  • The Discovery
  • Life
  • The Book of Eli
  • The Amazing Spider-Man
  • Shin Godzilla
  • Ghost in the Shell
  • Sunshine
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Logan
  • Pandora
  • Kong: Skull Island
  • High Risk
  • Silence
  • Ouija
  • Beauty and the Beast
  • Until Death
  • Second In Command
  • My Dinner with André
  • Pink Flamingos
  • Starship Troopers
  • The Great Dictator
  • A Page of Madness
  • High Lane
  • Desperado
  • The Lobster
  • Moana
  • Burying the Ex
  • The Magnificent Seven
  • Stalker
  • Hour of the Wolf
  • The White Balloon
  • The Eyes of My Mother
  • Picnic at Hanging Rock
  • Lucy
  • Path
  • John Wick: Chapter 2
  • Paterson
  • Cruel Intentions
  • The Last Wave
  • Point Break
  • 13 Assassins
  • Moonlight
  • Repo! The Genetic Opera
  • Wendy and Lucy
  • Victims of Sin
  • Meek's Cutoff
  • The Pearl
  • The Third Part of the Night
  • The Girl with All the Gifts
  • Masquerade
  • Vive L'Amour
  • The Net
  • La La Land
  • 13 Beloved
  • Ju Dou
  • What Time Is It There?
  • Ghost in the Shell
  • Man Follows Birds
  • Medan porten var stängd
  • Baskın: Karabasan
  • 31
  • Lake Bodom
  • Three Crowns of the Sailor
  • The Man from Earth
  • Splinter
  • Shadows in Paradise
  • Doña Macabra
  • Deranged
  • Running Man
  • Julieta
  • The Magnificent Butcher
  • Still Life
  • Macario
  • Coherence
  • The Silence
  • The Man Without a Past
  • Devils on the Doorstep
  • Bo Ba Bu
  • Sennentuntschi
  • City of Pirates
  • Girl with Hyacinths
  • Cure
  • Perfect Strangers
  • Time
  • 24 City
  • Right Now, Wrong Then
  • The Odd Couple
  • Creepy
  • I Vitelloni
  • Kung Fu Cult Master
  • Breath
  • Office Space

See all 209

Highly rated films Hwal missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • Lady Bird
  • The Florida Project
  • Sleep Has Her House
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more