Charlie has logged 59 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★½
Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Apprentice

Apprentice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
A Land Imagined

A Land Imagined

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dayan

Dayan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alpha: The Right to Kill

Alpha: The Right to Kill

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Night Nerves

First Night Nerves

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Graves Without a Name

Graves Without a Name

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Our Time

Our Time

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Day I Lost My Shadow

The Day I Lost My Shadow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The River

The River

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry