Sort by

Charlie has logged 219 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
8:46

8:46

2020
×
Edit this entry  
08
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
Edit this entry  
08
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
Edit this entry  
08
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
Edit this entry  
08
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Transporter 2

Transporter 2

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Beginning

Beginning

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tiong Bahru Social Club

Tiong Bahru Social Club

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★½
Edit this entry  
08
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
World War Z

World War Z

2013
×
Edit this entry  
07
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ema

Ema

2019
×
★★
Edit this entry  
04
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★
Edit this entry  
03
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Edit this entry  
03
From Victoria Street to Ang Mo Kio

From Victoria Street to Ang Mo Kio

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Army Daze

Army Daze

1996
×
★½
Edit this entry  
01
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
Ten Years

Ten Years

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
28
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★
Edit this entry  
27
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★½
Edit this entry  
27
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★½
Edit this entry  
27
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry