lucas has logged 229 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
16
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Here's My Plan

Here's My Plan

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Go Ahead

Go Ahead

2020
×
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Asia Rising: The Next Generation of Hip-Hop

Asia Rising: The Next Generation of Hip-Hop

×
Edit this entry  
13
Shanai Marriage Honey

Shanai Marriage Honey

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Umbrella

Umbrella

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
A Short History

A Short History

2017
×
Edit this entry  
19
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Califórnia

Califórnia

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pierrette's Escapades

Pierrette's Escapades

1900
×
Edit this entry  
15
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
15
Exemplo Regenerador

Exemplo Regenerador

1919
×
Edit this entry  
15
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
15
Grandpa's Glasses

Grandpa's Glasses

1913
×
★★★
Edit this entry  
15
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Four Roads

Four Roads

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Frequencies

Frequencies

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Underworld

Underworld

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry