• Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

  • Mortal Kombat

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • Nobody

    ★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★

  • Space Sweepers

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • The Con-Heartist

  • Two Distant Strangers

  • Puparia

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★½

  • Canvas

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Over the Moon

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Freaky

    ★★★

  • The Third Day: Autumn

    ★★★★★

  • Enola Holmes

  • The Third Day

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Concrete Cowboy

    ★★★½

  • The Man Who Sold His Skin

    ★★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

  • Tenet

    ★★

  • The Old Guard

    ★★★½

  • If Anything Happens I Love You

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • The Present

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • Lupin III: The First

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • When They See Us

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

  • And Then We Danced

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • ReMastered: Devil at the Crossroads

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

  • Guava Island

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Friend Zone

    ★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★

  • Selah and the Spades

    ★★★★

  • Knock Down the House

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★