The Way We Are

The Way We Are ½

hani ucuz video oyunları olur ve çoğu unity isimli bir motorda geliştirilir. unity'nin özelliği; unity'nin kendi dükkanından başkalarınca tasarlanmış birçok modeli, oynanış mekaniğini ve görsel kaplamalarını satın alabilmendir. yani cüzdanı azıcık aralayarak, programlama bilmeden oyun yapabilirsin. elbette oyun bir sike benzemez, çünkü zaten başlangıç olarak oyun senin oyunun değildir. bi karakterin şurdan, diğer karakteri buradan, kaplamaları oradan falan alıp birleştirdiğin bu şey anlamsız bir çorba gibi durur. bu satın aldığın şeyleri de tek satın alan sen değilsindir zaten, birçok diğer ucuz oyun aynı tasarımları tekrar tekrar kullanıyordur. oynayan biri azıcık aklı ve oyun birikimi varsa, bu unity yapımı oyunları oynayıp tüm mevzunun oyun yapmayı bilmeyen bi avuç paralı amatör tarafından oluşturulduğunu anlar. her şey klişedir, samimiyetsizdir, bayağıdır. yine de bu oyunları zaten aşırı ucuza salarlar ve "nolcak 2 lira zaten, alıp 2 saat oynasam bile değer" diyen dingiller sağolsun rahatlıkla kâra geçerler. soran olursa kendilerine "oyun yapımcısı" derler ve kağıt üzerinde öyle de dursa; az kafası işleyen bilir ki bu oyunlar tüm sektöre hakarettir. çünkü bu sadece kötü bir oyun değildir (kötü oyunlar en nihayetinde temiz bir kalbe sahip oldukları sürece her zaman gelişime açıktırlar) ama kötü niyetli bir oyundur.

ha, işte ülkemizin niyeyse en sevdiği sonradan görme "sinefil" olan melikşah abimin elinden çıkan bu en zayıfından bir çağan ırmak filmi tadı veren biz böyleyiz; tam anlamıyla bu unity yapımı oyunların sinema hali. ne eksik ne fazla.

letterboxd anasayfasından çarptığın önerileri kadıköy kitlene pazarlamaya geri dön abi ama lütfen sinemacı gibi davranma. lütfen?