I_am_a_robot has logged 61 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore

Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengement

Avengement

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Infiltration

Infiltration

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Train of the Dead

Train of the Dead

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Paul

Paul

2011
×
★★½
Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House

The House

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grudge

The Grudge

2020
×
½
Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Leslie Jones: Time Machine

Leslie Jones: Time Machine

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Fall from Grace

A Fall from Grace

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
NiNoKuni

NiNoKuni

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Limitless

Limitless

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arctic

Arctic

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry