• Keep Sweet: Pray and Obey

  • Turning Red

    ★★★½

  • Alice

    ★★

  • West Side Story

    ★★★½

  • All Too Well: The Short Film

  • Encanto

    ★★★½

  • Muppets Haunted Mansion

    ★★★

  • Midnight Mass

  • Nightbooks

    ★★

  • The Mad Women's Ball

    ★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Jungle Cruise

    ★★★½

  • Old

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Black Widow

    ★★

  • Luca

    ★★★½

  • Lady of the Manor

    ★★

  • Cruella

    ★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★

  • Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Mare of Easttown

  • Deadly Illusions

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Breaking News in Yuba County

    ★★½

  • WandaVision

  • The Dig

    ★★

  • News of the World

    ★★★½

  • The Prom

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Mank

    ★★½

  • My First Summer

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

  • Freaky

    ★★★

  • Run

    ★★

  • Hubie Halloween

    ★★½

  • American Murder: The Family Next Door

  • This Is Paris

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • Ammonite

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Class Action Park

  • Nexus

  • Siren Snubbed

  • Home Movie: The Princess Bride

  • Good Boy

    ★½

  • The World to Come

    ★★★½

  • The Wrong Missy

  • The Half of It

    ★★★

  • The Willoughbys

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Black Friday

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Horse Girl

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★½