Sort by

Angel has logged 605 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★
Edit this entry  
26
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
Judy & Punch

Judy & Punch

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Edgar Allan Poe's Murder Mystery Dinner Party

Edgar Allan Poe's Murder Mystery Dinner Party

2016
×
Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hush

Hush

2016
×
★½
Edit this entry  
19
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Amateurs

The Amateurs

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Edit this entry  
08
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★
Edit this entry  
08
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★
Edit this entry  
04
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★
Edit this entry