Sort by

Angel has logged 59 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★½
Edit this entry  
29
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★
Edit this entry  
28
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Flubber

Flubber

1997
×
★★
Edit this entry  
26
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★
Edit this entry  
26
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hello I Must Be Going

Hello I Must Be Going

2012
×
★½
Edit this entry  
24
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
23
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★½
Edit this entry  
21
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★
Edit this entry  
21
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★
Edit this entry  
20
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
14
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★
Edit this entry  
14
Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Edit this entry  
14
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Night and Day

Night and Day

1946
×
★★
Edit this entry  
13
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★½
Edit this entry  
11
Black Friday

Black Friday

2020
×
Edit this entry  
11
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Edit this entry  
10
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★
Edit this entry  
10
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★½
Edit this entry  
09
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Edit this entry