RSS feed for IamHasan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Identity

Identity

2003
×
★★½
Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Edit this entry  
13
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
Edit this entry  
12
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
Edit this entry  
11
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★
Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Togo

Togo

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
★½
Edit this entry  
08
The Jacket

The Jacket

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★½
Edit this entry  
07
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★
Edit this entry  
06
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★
Edit this entry  
04
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
Edit this entry  
04
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Next Three Days

The Next Three Days

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★½
Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Buried

Buried

2010
×
★★½
Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★½
Edit this entry  
23
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
Edit this entry  
22
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Hours

The Hours

2002
×
★★½
Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Edit this entry