Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Eduardo and Monica

Eduardo and Monica

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Winter Light

Winter Light

1963
×
Edit this entry  
17
Thermostat 6

Thermostat 6

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Greta Garbo: A Lone Star

Greta Garbo: A Lone Star

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Salomé

Salomé

1978
×
Read the review Edit this entry  
12
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Regarding Susan Sontag

Regarding Susan Sontag

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
House Comes with a Bird

House Comes with a Bird

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phoenix Rising

Phoenix Rising

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring Awakening: Those You've Known

Spring Awakening: Those You've Known

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Are you lost in the world like me?

Are you lost in the world like me?

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
Read the review Edit this entry  
09
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gia

Gia

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
30
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Female Closet

The Female Closet

1998
×
Edit this entry  
24
Executive Order

Executive Order

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Agora

Agora

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry