Sort by

Ritesh has logged 162 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Get Smart

Get Smart

2008
×
Edit this entry  
02
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Edit this entry  
25
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★
Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Date Night

Date Night

2010
×
Edit this entry  
16
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
13
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Me Before You

Me Before You

2016
×
Edit this entry  
11
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ustad Hotel

Ustad Hotel

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Edit this entry  
31
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
Edit this entry  
30
Anger Management

Anger Management

2003
×
Edit this entry  
29
Blended

Blended

2014
×
Edit this entry  
29
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
Edit this entry  
29
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ani... Dr. Kashinath Ghanekar

Ani... Dr. Kashinath Ghanekar

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
Edit this entry  
11
Funny People

Funny People

2009
×
Edit this entry  
10
Venom

Venom

2018
×
★½
Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry