• Notorious

    ★★★★

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★★★

  • Bedlam

    ★★★½

  • Gilda

    ★★★★

  • Scarlet Street

    ★★★★

  • The Lost Weekend

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★

  • Spellbound

    ★★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • San Pietro

    ★★★½

  • Murder, My Sweet

    ★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★★

  • Laura

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Gaslight

    ★★★★

  • Lifeboat

    ★★★★

  • The Seventh Victim

    ★★★

  • Cabin in the Sky

    ★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★½

  • Cat People

    ★★★

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★

  • Yankee Doodle Dandy

    ★★★½

  • Woman of the Year

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Wolf Man

    ★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★½

  • Suspicion

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★½

  • The Little Foxes

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Lady Eve

    ★★★★

  • High Sierra

    ★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★½

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Devil Bat

    ★★

  • The Great Dictator

    ★★★½

  • Foreign Correspondent

    ★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★

  • Ninotchka

    ★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★

  • Jezebel

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • The Awful Truth

    ★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★★

  • My Man Godfrey

    ★★★½

  • Swing Time

    ★★★★

  • The Walking Dead

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★½

  • Captain Blood

    ★★★½

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★★

  • A Night at the Opera

    ★★★½

  • Top Hat

    ★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★½

  • Mark of the Vampire

    ★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • A Story of Floating Weeds

    ★★★★½

  • The Thin Man

    ★★★½

  • The Black Cat

    ★★★

  • Sons of the Desert

    ★★★

  • Land Without Bread

    ★★★★

  • Baby Face

    ★★★