Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bubble

The Bubble

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Windfall

Windfall

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deep Water

Deep Water

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Pam & Tommy

Pam & Tommy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Weekend Away

The Weekend Away

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aziz Ansari: Nightclub Comedian

Aziz Ansari: Nightclub Comedian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manhattan

Manhattan

1979
×
Read prior review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stanley Tucci: Searching for Italy

Stanley Tucci: Searching for Italy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry