roby has logged 66 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Other People

Other People

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lucky One

The Lucky One

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Boss

The Boss

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry