Sort by

ness has logged 328 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
½
Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What If

What If

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
La luna

La luna

2011
×
Edit this entry  
12
Bao

Bao

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
L!fe Happens

L!fe Happens

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

2004
×
Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Landline

Landline

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
½
Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert

Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert

2008
×
Edit this entry  
02
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Overdrive

Overdrive

2017
×
Read the review Edit this entry