Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Vishwas Verma

Vishwas Verma

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Vishwas
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Vishwas’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Lightyear

    Lightyear 2022

    ★★★½ Watched by Vishwas Verma 08 Aug 2022 2

    Where can I get Sox? The real MVP.

  • Darlings

    Darlings 2022

    ★★½ Watched by Vishwas Verma 07 Aug 2022

    Good topic, some really scary scenes and top class acting by Vijay Varma.

    2nd half was little dull and I didn't like that final act. Expected more from Alia.

  • Prey

    Prey 2022

    ★★★★½ Watched by Vishwas Verma 07 Aug 2022 2

    Class.
    Brilliance.
    & Entertainment.

    Best Predator Fim for sure. Amber Midthunder is very talented. Dan Trachtenberg has done it again.

  • True Romance

    True Romance 1993

    ★★★★½ Rewatched by Vishwas Verma 05 Aug 2022

    Intense.... So Fucking Intense....

  • Kalifornia

    Kalifornia 1993

    ★★★½ Rewatched by Vishwas Verma 04 Aug 2022

    Damn his look omg 🔥🔥🔥🔥

  • The Lost City

    The Lost City 2022

    ★★★ Watched by Vishwas Verma 03 Aug 2022

    Hot guys in the jungle. Brad Pitt Super Sexy 💥

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth 2022

    ★★★★ Watched by Vishwas Verma 31 Jul 2022

    Cooper Raiff - A Talent.
    Dakota Johnson - The Goddess.

    Cha Cha Real Smooth - A Magic.

  • The Black Phone

    The Black Phone 2021

    ★★★★★ Watched by Vishwas Verma 30 Jul 2022

    with some really terrifying sequences, The Black Phone is one of the best horror films released this year. Atmospheric, thrilling, and brilliant writing.

    Gwen was the real MVP here.

  • Purple Hearts

    Purple Hearts 2022

    ★★★½ Watched by Vishwas Verma 30 Jul 2022 1

    A sweet film, for those who don't give up, don't stop trying, and most importantly... those who don't stop loving.

    in love with Cassie 💜

  • Good Luck Jerry

    Good Luck Jerry 2022

    ★★★★ Watched by Vishwas Verma 29 Jul 2022

    An absolute fantastic situational comedy. Although it's a remake but still a brilliant writing I must say.
    The entire cast did fab, especially Deepak Dobriyal (kamaal hai ye banda).
    Janhvi is surprisingly good, improved a lot. Good Luck Jaanu for the future.

    That Jogan song 👌

    enjoyed throughout.

  • The Gray Man

    The Gray Man 2022

    ★★½ Watched by Vishwas Verma 22 Jul 2022 1

    Partially Good.

    'Nothing new' in Russo's this film, The likable parts are Mr. Gosling's screen presence, and his chemistry with Julia Butters.
    Ana and Billy Bob were good, but Chris Evans.... good lord, he did all the "overacting" from start to end, that was totally unexpected.

    Hollywood wasted yet another Indian talent in their movies, and that is Dhanush.

    watch it for Timepass.

  • Jaadugar

    Jaadugar 2022

    ★★★½ Watched by Vishwas Verma 22 Jul 2022 1

    Kya Khela Re
    Shabaash

    Dil Jeeta Re
    Shabaash

    A magical film.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 67

Review Tags

51
  • netflix
  • hindi
  • masterpiece
  • amazon prime
  • hotstar
  • 21 days lockdown
  • hbomax
  • punjabi
  • french
  • tamil
  • dc
  • cantonese
  • malayalam
  • zee5
  • japanese
  • lockdown2.0
  • superhero
  • short film
  • disneyplus
  • german
  • korean
  • not able to rate this
  • youtube
  • dceu
  • online film festival
  • spanish
  • telugu
  • we are one
  • danish
  • hbo
  • mandarin
  • apple+
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.