Sort by

iana has logged 42 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Christine

Christine

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hannah Arendt

Hannah Arendt

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
You're Next

You're Next

2011
×
★★½
Edit this entry  
23
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Edit this entry  
16
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★
Edit this entry  
14
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry