2016

iana iana’s year in review

iana’s highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • The Ring

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 420 Films watched
  • 35 Average per month
  • 8.1 Average per week

Milestones

First Film

About Time

Jan 1

Most Watched

Arrival

3 times

The Nice Guys

3 times

La La Land

twice

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Nerve

twice

Last Film

La La Land

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
263 films
Comedy
134 films
Romance
92 films
Thriller
84 films
Action
63 films
Adventure
61 films
Crime
54 films
Horror
45 films
Sci Fi
43 films
Mystery
33 films
USA
321 films
UK
83 films
France
47 films
Germany
23 films
Canada
18 films
Japan
12 films
Ireland
10 films
Italy
8 films
China
7 films
Australia
7 films
English
386 films
French
49 films
German
31 films
Spanish
24 films
Italian
18 films
Japanese
16 films
Russian
16 films
Chinese
11 films
Arabic
8 films
Cantonese
5 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 71 Added 279

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

iana’s most liked review

Breathless

★★★★★

godard invented the manic pixie dream girl

More reviews

iana’s most liked list

Gossip Girl Film References

Sorted in episode order.

Episode titles are in the notes.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Gallows
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Spud
Average weighted rating:

3.1

Films iana watched in 2016

  • La La Land
  • Toni Erdmann
  • Things to Come
  • I, Daniel Blake
  • Suspiria
  • White Girl
  • Sully
  • Newtown
  • Side Effects
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Barry
  • Punch-Drunk Love
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Krisha
  • Don't Think Twice
  • The Hollars
  • The Great Train Robbery
  • The Light Between Oceans
  • Sky High
  • Pete's Dragon
  • Elle
  • The Eyes of My Mother
  • Inglourious Basterds
  • It Follows
  • The Red Turtle
  • The Monster
  • The Edge of Seventeen
  • Nerve
  • Testament of Youth
  • Little Men
  • Paterson
  • Pan's Labyrinth
  • Southside with You
  • My Own Private Idaho
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Dear John
  • Weekend
  • Arrival
  • Loving
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Snowden
  • Right Now, Wrong Then
  • The Barbarian Invasions
  • Take This Waltz
  • Ouija: Origin of Evil
  • Lola
  • Blue Jay
  • Arrival
  • Before the Flood
  • Indignation
  • Arrival
  • Match Point
  • Breathless
  • I, Robot
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Ex Machina
  • Zombieland
  • Nocturnal Animals
  • Kingsman: The Secret Service
  • Alps
  • Kubo and the Two Strings
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Trainspotting
  • Gone Baby Gone
  • The Lion King
  • Mulan
  • Happy Gilmore
  • 12 Angry Men
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Incendies
  • Tangled
  • The Grand Budapest Hotel
  • X+Y
  • City of God
  • Other People
  • My Blind Brother
  • Under the Shadow
  • High School Musical 3: Senior Year
  • High School Musical 2
  • High School Musical
  • Oculus
  • Léon: The Professional
  • John Wick
  • We're the Millers
  • Angus, Thongs and Perfect Snogging
  • American Honey
  • Flushed Away
  • Certain Women
  • 13th
  • Tickled
  • The Conjuring 2
  • Author: The JT LeRoy Story
  • Citizenfour
  • La La Land
  • My Scientology Movie
  • Moonlight
  • A Monster Calls
  • Spirit: Stallion of the Cimarron
  • The Nice Guys
  • Bridget Jones's Baby
  • Audrie & Daisy
  • Spring
  • Deepwater Horizon
  • Girlhood
  • Goat
  • Swiss Army Man
  • A Nightmare on Elm Street
  • Nightcrawler
  • Whiplash
  • Prisoners
  • Amores Perros
  • Don't Breathe
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Train to Busan
  • Shame
  • Café Society
  • Captain Fantastic
  • Hell or High Water
  • Bad Moms
  • Upstream Color
  • The Thing
  • Just My Luck
  • Sing Street
  • The Secret Life of Pets
  • Hairspray
  • The Ring
  • Ringu
  • A Single Man
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Intervention
  • The Fits
  • The Nice Guys
  • Sausage Party
  • Brick
  • War Dogs
  • Wiener-Dog
  • Lights Out
  • Howl's Moving Castle
  • Seven Samurai
  • In Bruges
  • Morris from America
  • The Shallows
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Spud
  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz
  • Mr. & Mrs. Smith
  • The Goonies
  • Weiner
  • Chungking Express
  • The Adjustment Bureau
  • Nerve
  • The Handmaiden
  • Into the Forest
  • Batman: The Killing Joke
  • Batman: Under the Red Hood
  • Batman: Assault on Arkham
  • Suicide Squad
  • The Little Prince
  • Jules and Jim
  • In Your Eyes
  • Finding Dory
  • Melancholia
  • Tallulah
  • Jason Bourne
  • Ghostbusters
  • Contagion
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • The Blair Witch Project
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Star Trek Beyond
  • Gone Girl
  • Ghostbusters
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Before We Go
  • The Legend of Tarzan
  • The Duke of Burgundy
  • Band of Robbers
  • Gangster Squad
  • The Neon Demon
  • Maggie's Plan
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • Get a Job
  • Regression
  • Now You See Me 2
  • A Bigger Splash
  • 4th Man Out
  • What We Do in the Shadows
  • Green Room
  • Equals
  • Fantastic Mr. Fox
  • Gayby Baby
  • The Fundamentals of Caring
  • The Master
  • Her
  • Beautiful Thing
  • Like Crazy
  • Annabelle
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Pom Poko
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Knight of Cups
  • Liberal Arts
  • When Marnie Was There

See all 420

World Map

Highly rated films iana missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Aquarius
  • A Silent Voice
  • How to Build a Time Machine
  • HyperNormalisation
  • Bad Black

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more