RSS feed for IanB
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
Parole Violators

Parole Violators

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Runtime

Runtime

2019
×
Edit this entry  
27
Poor Magic

Poor Magic

2017
×
Edit this entry  
27
Stand by for Tape Back-up

Stand by for Tape Back-up

2015
×
★★
Edit this entry  
27
Hard as You Can

Hard as You Can

2019
×
Edit this entry  
27
Sitting in Darkness

Sitting in Darkness

2015
×
Edit this entry  
27
73 Suspect Words

73 Suspect Words

2000
×
Edit this entry  
27
The Infinity Scroll, pt. II

The Infinity Scroll, pt. II

2013
×
Edit this entry  
27
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Videos for the Grandchildren I'll Never Have

Videos for the Grandchildren I'll Never Have

2019
×
Edit this entry  
27
Looking Glass

Looking Glass

2016
×
Edit this entry  
27
Little Waves

Little Waves

2018
×
Edit this entry  
27
When We Lived in Miami

When We Lived in Miami

2013
×
Edit this entry  
25
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Captive

The Captive

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
City of Fear

City of Fear

1959
×
★★★
Edit this entry  
22
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The New Centurions

The New Centurions

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
The Fan

The Fan

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Nothing But a Man

Nothing But a Man

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
Feast of Death

Feast of Death

2001
×
Edit this entry  
14
Fosse/Verdon

Fosse/Verdon

2019
×
Edit this entry  
13
Road

Road

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Shout

The Shout

1978
×
★★★★
Edit this entry  
07
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
Downhill

Downhill

2020
×
★½
Edit this entry  
06
VHS Massacre: Cult Films and the Decline of Physical Media

VHS Massacre: Cult Films and the Decline of Physical Media

2016
×
★½
Edit this entry  
26
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Two Seconds

Two Seconds

1932
×
★★★
Edit this entry  
17
The Plagiarists

The Plagiarists

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Terminal Man

The Terminal Man

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Deadlock

Deadlock

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Homework

Homework

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Uski Roti

Uski Roti

1969
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Robbery

Robbery

1967
×
★★★
Edit this entry