IanB has logged 226 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
Edit this entry  
17
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
That Old Dream That Moves

That Old Dream That Moves

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
Edit this entry  
10
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
Edit this entry  
26
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
The Travelling Cat Chronicles

The Travelling Cat Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Human Remains

Human Remains

1998
×
Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Edit this entry  
13
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★
Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Chasing Trane

Chasing Trane

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Hermia & Helena

Hermia & Helena

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Edit this entry  
30
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
Edit this entry  
24
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★½
Edit this entry  
14
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Beast

Beast

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
For the Plasma

For the Plasma

2016
×
★★
Edit this entry