IanB has logged 38 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sorrow and Joy

Sorrow and Joy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mundane History

Mundane History

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cunnamulla

Cunnamulla

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Night Cries: A Rural Tragedy

Night Cries: A Rural Tragedy

1990
×
Edit this entry  
21
Nice Coloured Girls

Nice Coloured Girls

1987
×
Edit this entry  
20
Half-Cocked

Half-Cocked

1994
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★½
Edit this entry  
17
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Zama

Zama

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Aisles

In the Aisles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dots

Dots

2018
×
Edit this entry  
11
Tyrel

Tyrel

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
One Day

One Day

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Holiday

Holiday

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
The Ancient Woods

The Ancient Woods

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
God's Gift

God's Gift

1982
×
★★★
Edit this entry  
09
Scary Mother

Scary Mother

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry