Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Andy Murray: Resurfacing

Andy Murray: Resurfacing

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
A Private War

A Private War

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Vice

Vice

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry