Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
Edit this entry  
29
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gleaming the Cube

Gleaming the Cube

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
Read the review Edit this entry  
15
Welcome to L.A.

Welcome to L.A.

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anthropophagous

Anthropophagous

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
You Won't Be Alone

You Won't Be Alone

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bully

Bully

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blown Away

Blown Away

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Major League

Major League

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
18
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★
Edit this entry  
13
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life is Cheap... But Toilet Paper Is Expensive

Life is Cheap... But Toilet Paper Is Expensive

1989
×
★★
Edit this entry  
28
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The City

The City

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Edit this entry