Sort by

river has logged 221 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Island

The Island

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cam

Cam

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Coffee & Kareem

Coffee & Kareem

2020
×
Read the review Edit this entry