Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Revoir Paris

Revoir Paris

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
The Killer

The Killer

2023
×
★★★½
Edit this entry  
15
Saw X

Saw X

2023
×
★★★
Edit this entry  
14
The Offence

The Offence

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bachelor Party

Bachelor Party

1984
×
★★
Edit this entry  
09
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Suitable Flesh

Suitable Flesh

2023
×
★★½
Edit this entry  
01
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★
Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Edit this entry  
20
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tahara

Tahara

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
12
Jessabelle

Jessabelle

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Edit this entry  
10
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
02
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Edit this entry  
30
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
Pictures of Ghosts

Pictures of Ghosts

2023
×
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Edit this entry  
24
Internships

Internships

2018
×
Edit this entry  
24
Double Date

Double Date

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Dating Trends That Put Ghosting to Shame

The Dating Trends That Put Ghosting to Shame

2020
×
Edit this entry  
23
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
23
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fool's Paradise

Fool's Paradise

2023
×
★★½
Edit this entry  
19
El Topo

El Topo

1970
×
Edit this entry  
16
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★
Edit this entry  
13
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Edit this entry  
06
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★½
Edit this entry  
05
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★
Edit this entry