Ian has logged 97 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Clerks II

Clerks II

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Clerks

Clerks

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Batman Superman Movie: World's Finest

The Batman Superman Movie: World's Finest

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Help!

Help!

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Dogma

Dogma

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scoop

Scoop

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Match Point

Match Point

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Melinda and Melinda

Melinda and Melinda

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Front

The Front

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crimewave

Crimewave

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rush

Rush

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Student Bodies

Student Bodies

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Who's Minding the Store?

Who's Minding the Store?

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Identity

Identity

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Targets

Targets

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Loop

In the Loop

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry