Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
IanWinwood

IanWinwood

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for IanWinwood
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • IanWinwood’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong 2021

    ★★½ Watched by IanWinwood 24 May 2021

    Extraordinary.

  • The Hunt

    The Hunt 2020

    ★★★ Watched by IanWinwood 15 Mar 2020

    Bloody fun.

  • Misbehaviour

    Misbehaviour 2020

    ★★★★ Watched by IanWinwood 14 Mar 2020

    Sisters are doing it for themselves. Bless 'em.

  • Dark Waters

    Dark Waters 2019

    ★★★★½ Watched by IanWinwood 07 Mar 2020

    Alan J. Pakula would be proud.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man 2020

    ★★★½ Watched by IanWinwood 01 Mar 2020

    Superior - ish.

  • Little Joe

    Little Joe 2019

    ★★★★★ Watched by IanWinwood 23 Feb 2020

    Invasion Of The Body Snatchers in the style of In Fabric. Brilliant.

  • 365 Days

    365 Days 2020

    ½ Watched by IanWinwood 14 Feb 2020

    Expensive and nasty.

  • Greed

    Greed 2019

    ★★ Watched by IanWinwood 21 Feb 2020

    Well meant, not well made.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) 2020

    ★★★★ Watched by IanWinwood 09 Feb 2020

    Sisters are doing for themselves.

  • Parasite

    Parasite 2019

    ★★★★★ Watched by IanWinwood 08 Feb 2020

    Everything falls apart, and more.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse 2019

    ★★★★★ Watched by IanWinwood 02 Feb 2020

    Everything falls apart, and more.

  • Waves

    Waves 2019

    ★★★★½ Watched by IanWinwood 20 Jan 2020

    A fully superior film.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro