david ✨ has logged 290 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
Edit this entry  
27
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
She's the Man

She's the Man

2006
×
Edit this entry  
21
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
Edit this entry  
19
Grease

Grease

1978
×
Read the review Edit this entry  
18
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

2019
×
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
Edit this entry  
07
The Bounty Hunter

The Bounty Hunter

2010
×
★★
Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
The Predator

The Predator

2018
×
Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Edit this entry  
29
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★½
Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
15
IO

IO

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
½
Edit this entry  
07
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Saw III

Saw III

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry