david ✨ has logged 52 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Saw III

Saw III

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
The Omen

The Omen

1976
×
★★
Edit this entry  
22
Death Note

Death Note

2017
×
★½
Edit this entry  
20
It

It

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★
Edit this entry  
18
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Edit this entry  
17
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Edit this entry  
17
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ouija

Ouija

2014
×
★½
Edit this entry  
13
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★
Edit this entry  
09
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mama

Mama

2013
×
★★
Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry