Sort by

ibi has logged 80 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
He's All That

He's All That

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Attorney

The Attorney

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mongol: The Rise of Genghis Khan

Mongol: The Rise of Genghis Khan

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inkheart

Inkheart

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Argo

Argo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pink

Pink

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Instructions Not Included

Instructions Not Included

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loki

Loki

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Chinese Odyssey Part Two: Cinderella

A Chinese Odyssey Part Two: Cinderella

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box

A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Look Out, Officer!

Look Out, Officer!

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry