RSS feed for Icarus_Kite
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
This Is It

This Is It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Michael Jackson: The Life of an Icon

Michael Jackson: The Life of an Icon

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Staircase

The Staircase

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Rachel Divide

The Rachel Divide

2018
×
★★
Edit this entry  
03
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Sound City

Sound City

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry