RSS feed for Icarus_Kite
  • Sierra Burgess Is a Loser

    Sierra Burgess Is a Loser

    ★½

    barb deserved that death in the upside down honestly lmao

  • Thor: The Dark World

    Thor: The Dark World

    ★½

    star rating has gone up a small fraction bc on my second rewatch i guess i like loki more than i originally remembered.

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby

    ★★★★

    joel edgerton does not get enough praise for his role as tom buchanan in this adaption; from his speech to mannerisms and the way the costume department decided to dress him, he was absolutely believable and captivating throughout the films duration.

    i mean, the entire cast is spectacular, but i rarely see him get mentioned.

    just a random side thought but i never understand why the soundtrack choices for this get so much hate; BL obviously knows this music isn't…

  • It Follows

    It Follows

    ★★★

    I would have banged an astronaut a few hours before launch. See if the thing can follow him there lmao

  • Up

    Up

    ★★★★★

    When I first watched this film I loved it, but it wasn't until after my grandad passed away and I watched it with my grandma (we both cried together) - how much this movie really hit home.

    As we watched it, my grandma recalled so many things about her life with my pop based on the montage and the photo album bought up throughout this films duration. She and I both miss him so much, but the thing I really…

  • mother!

    mother!

    ★★★

    Like most of Aronofsky's films, I'll never need to watch this more than once in my lifetime. Uncomfortable, confronting; full of good performances. Not entirely sure how I feel about this one yet.

    Honestly though, my nightmare is having a huge group of people show up uninvited to my place and not leaving. Makes my eye twitch just considering it tbh

  • The Cloverfield Paradox

    The Cloverfield Paradox

    ★½

    I love how the worms knew this film was garbage so they tried to high tail it outta there at the start which is what I wish I did instead of waste time sitting through the rest of this nonsense.

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★½

    The stars are for Michael Stuhlbarg's scene and performance near the end of the film which was the only time I felt any emotion at all.

  • Alias Grace

    Alias Grace

    ★★★★★

    Sarah Gadon's performance in this adaption of 'Alias Grace' is one of the best I've seen in my entire life; the episode where she (questionably) channels the spirit of her friend like fuck me up I was more on edge than I have ever been with any film thrown into a 'suspense/thriller/horror' genre. EVER. That woman can act!

    Hope she's ready to carry out ten trillion awards over the next few years. Sensational.

  • It

    It

    ★★★★½

    This film simultaneously cured my phobia of clowns and made me pine for them instead so there's that~

    Dark Tower aside, this truly has been the year for King adaptions. 'IT: Part One' is a wonderfully crafted tale from start to finish; Muschietti couldn't have chosen a better cast if he tried.
    It's also a testament to a good director; he knows his source material (and with a work that's over 1000 pages long, even condensing it into two films…

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★★½

    Woah now! Hold your horses DC!
    Why can't you be more like Marvel???!!!
    You can't just go and make a film with a powerful female lead, with powerful looking ladies all about the place and a female director to boot this early into the game.
    You haven't had 17 films yet! What an embarrassment! When will you LEARN?

    *one of the best hero films in years. Absolute joy from start to finish. The No-Man's land scene was one of the…

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★

    When discussing Carrey and this documentary today my friend summed him up nicely:

    'Carrey has become that weird creepy uncle that you only see at Christmas, and he just says really inappropriate stuff but you can't really call him out on it because he's your uncle and everyone else is like "leave him alone, he's just being himself"

    His strange, philosophical rants were all over the shop in this and I found his nihilism to be reductive and an unhealthy…