• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★

    I don’t want to hear one motherfucker who complained about the ending of Interstellar say a singular good word about this movie. 

    It’s genuinely bananas that you can see and feel where Sam Raimi ends and Marvel begins. Anything Raimi did is legitimately great. All the rest is difficult to watch.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    What a brilliant concept executed flawlessly. I dont know what classes these guys took at Emerson but clearly it’s nothing I’ve been in yet. 


    Movies like these have the ability to reinstill anyones faith that there are original concepts out there from original filmmakers that are marketable and will appeal to vast audiences. 

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★½

    Yep that was a biopic released in September

  • The Batman

    The Batman

    ★★★

    Sorry…I’m gonna be this guy. 

    It’s solid don’t get me wrong. There’s a ton to love here. Matt Reeves continues to prove how stunning of a director he is and Giacchino remains a genius. There are some visuals here that are really striking and some action sequences that are beautifully crafted. And there’s not a single cast member off their A-game. Andy Serkis is BRUTALLY underutilized in a scene stealing performance and John Turturro was fantastic. I had absolutely no…

  • The 355

    The 355

    Really good!

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★½

    At least I got a new Bon Iver song out of this

  • CODA

    CODA

    ★★½

    Sorry man

    If you’ve seen twenty movies in your life you can piece together beat for beat exactly what’s going to happen in this movie. The direction is solid and most of the performances are good but the script just isn’t enough and it’s not doing anything unique like Sound of Metal did to stand out. 

    But go Bruins!

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★½

    Interesting…

    Am I a normie now for thinking this is just…fine?

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★½

    With this and The Shape of Water, Guillermo del Toro’s marketing team is getting really good at making trailers that make the end result appear to be something completely different than what the movie actually is

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

    It all just builds to the opening dinner scene of Resident Evil 7. 

    So that’s neat

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★★½

    You don’t have to like Aaron Sorkin. His writing style, the fact that he directs at all, whatever. I’m a huge fan of him personally but I can understand why people don’t like what he makes. 

    That said, you can’t take away that there are very few other writers who just constantly get the best out of their actors. The performances in all of his films, at the very least out of the principle cast, continue to be astounding and they just appear seamless. 

    But Javier Bardem doesn’t say “Jack Sparrow” so 2/10.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    That was fucking bonkers