christina has logged 112 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wall Street

Wall Street

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Easy A

Easy A

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Begotten

Begotten

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
29
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Eddy

The Eddy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marseille

Marseille

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry