Jose has logged 378 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Suite Life Movie

The Suite Life Movie

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
King of Thieves

King of Thieves

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sonic the Hedgehog: The Movie

Sonic the Hedgehog: The Movie

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wizards Return: Alex vs. Alex

The Wizards Return: Alex vs. Alex

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
GirlHouse

GirlHouse

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Noelle

Noelle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry