Darcy has logged 178 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★
Edit this entry  
04
Society

Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Edit this entry  
31
Spare Parts

Spare Parts

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Welcome to Helltown

Welcome to Helltown

×
★★½
Edit this entry  
30
Cyst

Cyst

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry