Sort by

victoria has logged 87 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hearts and Minds

Hearts and Minds

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Song

The Last Song

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry