RSS feed for Rob G

Rob G has logged 66 entries for films released in the 1950s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★½
Edit this entry  
08
Sangaree

Sangaree

1953
×
★★½
Edit this entry  
08
Gun Fury

Gun Fury

1953
×
★★★
Edit this entry  
01
Man of a Thousand Faces

Man of a Thousand Faces

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Uncle

Uncle

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
26
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
30
Harmony Lane

Harmony Lane

1954
×
★★★
Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scared Stiff

Scared Stiff

1953
×
★★½
Edit this entry  
09
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★
Edit this entry  
08
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Phenix City Story

The Phenix City Story

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
Curse of the Undead

Curse of the Undead

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
Inferno

Inferno

1953
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Terror Is a Man

Terror Is a Man

1959
×
★★½
Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
19
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Edit this entry  
10
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★½
Edit this entry  
13
Cease Fire!

Cease Fire!

1953
×
★★½
Edit this entry  
16
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Maze

The Maze

1953
×
★★★½
Edit this entry  
17
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Edit this entry  
16
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Dark City

Dark City

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Angry Red Planet

The Angry Red Planet

1959
×
★★
Edit this entry  
26
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jack the Ripper

Jack the Ripper

1959
×
★★½
Edit this entry  
31
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
06
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
11
I Was a Teenage Werewolf

I Was a Teenage Werewolf

1957
×
★★
Edit this entry  
06
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Four Skulls of Jonathan Drake

The Four Skulls of Jonathan Drake

1959
×
★★½
Edit this entry  
07
Abbott and Costello Meet the Mummy

Abbott and Costello Meet the Mummy

1955
×
★★★
Edit this entry  
12
The Last Musketeer

The Last Musketeer

1952
×
★★★
Edit this entry  
12
Snake River Desperadoes

Snake River Desperadoes

1951
×
★★½
Edit this entry  
11
Man in the Dark

Man in the Dark

1953
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Mad Magician

The Mad Magician

1954
×
★★★★½
Edit this entry