RSS feed for Rob G

Rob G has logged 373 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Signal

The Signal

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lisa, Lisa

Lisa, Lisa

1974
×
★★
Edit this entry  
29
Slaughterhouse

Slaughterhouse

1987
×
★★
Edit this entry  
28
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Pixels

Pixels

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
27
The Garbage Pail Kids Movie

The Garbage Pail Kids Movie

1987
×
★★½
Edit this entry  
27
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★½
Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★½
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★½
Edit this entry  
23
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Batman vs. Robin

Batman vs. Robin

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Defiance

Defiance

1980
×
★★
Edit this entry  
14
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Nightmares

Nightmares

1983
×
★★★
Edit this entry  
12
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★½
Edit this entry