RSS feed for Rob G

Rob G has logged 410 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★½
Edit this entry  
31
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1974
×
★★★
Edit this entry  
31
Loose Screws

Loose Screws

1985
×
★★
Edit this entry  
30
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★½
Edit this entry  
29
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★½
Edit this entry  
28
The Incredible 2-Headed Transplant

The Incredible 2-Headed Transplant

1971
×
★★
Edit this entry  
27
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★½
Edit this entry  
27
Small Crimes

Small Crimes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★½
Edit this entry  
26
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wind Chill

Wind Chill

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Island of Terror

Island of Terror

1966
×
★★★
Edit this entry  
23
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sudden Fury

Sudden Fury

1975
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shot

Shot

1973
×
★★
Edit this entry  
19
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★★★½
Edit this entry  
17
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Killer Reserved Nine Seats

The Killer Reserved Nine Seats

1974
×
★★½
Edit this entry  
16
Sanctum

Sanctum

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Story Of Queen: Mercury Rising

Story Of Queen: Mercury Rising

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Terror

Terror

1978
×
★★★
Edit this entry  
14
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The House of the Dead

The House of the Dead

1978
×
★★★
Edit this entry  
09
Teen Titans: The Judas Contract

Teen Titans: The Judas Contract

2017
×
★★★★
Edit this entry