RSS feed for Rob G

Rob G has logged 299 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Nancy Drew and the Hidden Staircase

Nancy Drew and the Hidden Staircase

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shaft

Shaft

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Police Story 2013

Police Story 2013

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
New Police Story

New Police Story

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
The First Power

The First Power

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
26
Police Story 4: First Strike

Police Story 4: First Strike

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★½
Edit this entry  
05
Transporter 2

Transporter 2

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Kalifornia

Kalifornia

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Edit this entry  
26
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Con Air

Con Air

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★½
Edit this entry  
27
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Masked Mutilator

Masked Mutilator

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★
Edit this entry  
12
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kuffs

Kuffs

1992
×
★★½
Edit this entry  
19
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★½
Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Edit this entry  
07
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★
Edit this entry  
31
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★
Edit this entry