RSS feed for Rob G

Rob G has logged 26 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Heroes Shed No Tears

Heroes Shed No Tears

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Robowar

Robowar

1988
×
★★
Edit this entry  
25
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cease Fire!

Cease Fire!

1953
×
★★½
Edit this entry  
01
Combat Shock

Combat Shock

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Edit this entry  
04
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★
Edit this entry  
09
The Challenge

The Challenge

1970
×
★★½
Edit this entry  
18
Missing in Action

Missing in Action

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★½
Edit this entry  
13
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★½
Edit this entry  
29
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Inglorious Bastards

The Inglorious Bastards

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★½
Edit this entry  
27
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★½
Edit this entry