christopher has logged 33 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
1941

1941

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Isao Takahata and His Tale of the Princess Kaguya

Isao Takahata and His Tale of the Princess Kaguya

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Devs

Devs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
VHYes

VHYes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sincerely Louis C.K.

Sincerely Louis C.K.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry