Sort by

Cornelia has logged 18 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dangerous Beauty

Dangerous Beauty

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zeitgeist: Moving Forward

Zeitgeist: Moving Forward

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry