RSS feed for Justin
  • Eli

    Eli

    ★★½

    Eli starts as your typical run-of-the-mill horror film that takes place at a haunted facility treatment center. Two loving parents who take their son for treatment to help a rare disease in which he suffers from life-threatening allergic reactions just from breathing in the air outdoors. And as one can predict - the place appears to be haunted with ghosts, while the doctor and nurses associated with the site may have other intentions in store.

    The film goes through its…

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★★

    It has been a decade, but Sony has finally released Zombieland: Double Tap after the success of its predecessor.

    This film follows a relatively safe formula with its story narrative, but it still maintains its charm with our core group of characters, along with its witty humor. The main plot revolves around a simple road trip to find Little Rock after she abandons her family to go off on her own - with a hippy - to Graceland (the Elvis…

  • Wounds

    Wounds

    ★½

    How do I even describe Wounds?

    What started as an intriguing premise about discovering a cell phone at a local bar involving some sketchy and alarming content transformed into this bizarre "psychological" horror.

    Nothing about this film makes any sense — zero to none. There is little to no explanation of why the supernatural elements appear in the movie - and how (or even why) it affects certain characters.

    A lot of awful dialogue that some talented actors - including…

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    Preface: Attended a live Q&A featuring Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, and director Taika Waititi. Taika is as entertaining and charismatic as one would expect. When asked about making a satirical piece on Nazi Germany, someone got up and left during his answer. He made a comment on he's probably anti-comedy and better suited for something like Joker, haha.

    When Taika Waititi is not only directing, but portraying Hilter in Jojo Rabbit, you can expect a lot of satirical humor. What…

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    The Lighthouse taught me that it is indeed bad luck to kill a seagull. 

    Between the black-and-white aesthetic and notion of absurdity and purgatory, this film almost plays like a feature-length episode of The Twilight Zone

    The dynamic between Robert Pattinson and Willem Dafoe’s characters is what drives the film despite some slow-burn pacing. They both give terrific performances with how they react to being stranded with little hope in sight. The single location of a lighthouse on a rock…

  • Gemini Man

    Gemini Man

    ★★½

    You made a person out of another person.

    I am sure many of you have heard of that line if you watched the trailer, but that right there sums up my biggest issue with Gemini Man: the script.

    It wasn't until I watched Chris Stuckmann's review until I figured out why the story was a jumbled mess. It appears there are three writers attached to this project - including Game Of Thrones' creator David Benioff (let's not go there). The…

  • Misery

    Misery

    ★★★★½

    fuckfuckfuckfuckfuckfuckfuck

    Misery is the second Stephen King adaptation that Rob Reiner directed about a famous author getting into a car accident during a blizzard only to rescued by his number one fan - who may not be an angel as she initially appears.

    I cannot imagine another actress portraying Annie Wilkies, as Kathy Bates was excellent in the film - and I didn't realize until after watching that she won an Academy Award for Best Actress (well deserved). As Annie…

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★

    American Pyscho is a pure character study on successful Wall Street man, who is mentally insane.

    Christian Bale transforms into Patrick Bateman rather flawlessly, as he gives a fantastic performance although I could not help but think of Nick Offerman whenever he spoke with that New York accent.

    The many conversations Patrick Bateman would have with people in public about how he has dreams and aspirations of murdering people, and how they mistake it for saying something else was clever…

  • The Death of Dick Long

    The Death of Dick Long

    ★★★½

    The Death of Dick Long is the ultimate "just guys being dudes" film. A lot of people will compare this film to Fargo, except its setting is in Alabama, and I cannot argue against that.

    It centers around two men who try to cover up an incident that left their friend dead in the hospital. Instead of coming clean on what had occurred that previous night, they both go a continuous rabbit hole of lies.

    The writing is one of…

  • The Addams Family

    The Addams Family

    ★½

    From the directors of ... Sausage Party ... brings us a 3D animated tale of The Addams Family.

    For a story that is centered around a family that is creepy and kooky, this movie was extremely dull. Maybe it is because I’ve been up since the crack of dawn, but I almost fell alseep a quarter of the way in. A lot of subplots that is hammered down by bad writing - not to mention that the humor lacks any…

  • In the Tall Grass

    In the Tall Grass

    ★★

    In the Tall Grass is the latest Stephen King adaptation, and it fails to be anything memorable.

    I read the short story a week ago to prepare for this film, and while I did not love it, it was unique with its bizarre setting and mystical presence surrounding a large rock in the middle of a grassy field.

    I know a direct literary adaptation is rare these days, but this movie would have been way more interesting if it stuck…

  • Little Monsters

    Little Monsters

    ★★★★★

    Attended the NYC premiere tonight of Little Monsters, which included a live Q&A session involving the director - Abe Forsythe - and two of the stars of the film - Alexander England and Lupita Nyong’o (pictured).

    The film is about a group of kindergarten students trapped in a petting zoo souvenir shop during the middle of the zombie apocalypse with their teacher, chaperone, and a famous kids television host. I didn’t know much about the film going into it besides the…