RSS feed for Justin

Justin has written 51 reviews for films during 2018.

  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    ★★★½

    Happy I was able to catch this movie before 2018 comes to a close. There is a lot to like with this movie as I thought the direction, cinematography, acting were all pretty great. There are some powerful and unforgettable moments that occur throughout. The score is fantastic and really elevates the scenes. The biggest issue I had with the movie was the pacing and the script. Some scenes felt repetitive and unnecessary as it drags in the middle act of the film.

  • Welcome to Marwen

    Welcome to Marwen

    ★½

    This was a bizarre movie in a not so good way. Let me start off by saying that Steve Carell portrays a creepy character in the movie. There is a subplot revolving around him and Leslie Mann and that was extremely uncomfortable and went the opposite way I was expecting. None of them women of Marwen except 'Nicole without an e' had any development. They are barely side-characters, rather non-existent in the real world. Might I point out that Gwendoline…

  • Mary Queen of Scots

    Mary Queen of Scots

    ★★★★½

    I was not too aware of the story going into this movie, so I was quite captivated the whole way through. The main reason why I adore this movie is Saoirse Ronan. She stole every single scene she was in. I was a bit surprised to see Margot Robbie more in a supporting role, but I did not mind it, as I was way more invested in Mary's story. It was great to see David Tennant in a dramatic role…

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★

    My first thought when I left the movie is how is it possible for Nicole Kidman to be Patrick Wilson's mother when they are only six years apart in age.

    Aquaman has some vibrant visuals and decently made action scenes. I liked Jason Momoa as Aquaman as he brought a lot of personality to the character. The movie is a tad bit long and lacks character development for me to care about the stakes. Some of the dialogue and comedy…

  • Mary Poppins Returns

    Mary Poppins Returns

    ★★★★

    Definitely captures the magical tone of the original film in part of Emily Blunt and the creative musical numbers. Emily Blunt is fantastic as Mary Poppins and I couldn't think of anyone else who could have done that role to perfection. The ensemble cast is pretty great between Lin-Manuel Miranda, Ben Whishaw, Emily Mortimer, and it even good to see Dick Van Dyke and Angela Lansbury make short appearances. The three child actors were good as well. The story is…

  • Vox Lux

    Vox Lux

    ★★½

    Vox Lux starts off really strong as the opening scene is extremely disturbing and something that will stick with you. The younger version of Celeste was really well developed, as you learn her early career aspirations and motivations.

    The second act of the movie is where it falls apart, as Natalie Portman's New York accent almost took me out of the movie. Also, why is the younger actress of Celeste playing Natalie Portman's daughter? Even her younger sister from the…

  • The Mule

    The Mule

    ★★★½

    An entertaining flick that mainly works because of Clint Eastwood. There are a ton of cliches with its plot elements and how they portray the cartel, but I was pretty touched by the ending.

    SCORE: 3.5/5

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★½

    My rating could change, but after the initial watch, I have to say I am a bit underwhelmed. It is a well-crafted movie filled with strong performances by Olivia Colman, Emma Stone, and Rachel Weisz, but I was not too invested in the story. There are moments that were truly great and entertaining, but other parts where the movie dragged and got a bit tedious.

    SCORE: 3.5/5

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Reasons why I love this movie:

    - Unique animation style that makes it seem as if you are watching a movie straight out of a comic book.
    - Extremely well-written character development and dialogue. Almost all of the humor landed for everyone in the audience.
    - A lot of fun characters and cameos that I was not expecting. Loved all the different types of Spider heroes.
    - A perfect mixture of tone that provides heartwarming message towards the end.

    SCORE: 5/5

    P.S. Stay for the end credits because it is absolutely amazing.

  • The Wife

    The Wife

    ★★★★½

    The Wife has a compelling story through the message of self-discovery that is driven by its two lead performers in Glenn Close and Jonathan Pryce. From the opening shot onwards, the directing and writing slowly gives the audience an idea of the character's motivations through flashbacks and present scenes. It definitely has a rewatchability factor, as there are subtle lines thrown in throughout the movie that connects all together at the end. One of my surprises of the year.

    SCORE: 4.5/5

  • Bumblebee

    Bumblebee

    ★★★½

    AMC Early Access review:

    Bumblebee had its charming moments, as I really liked how they developed the friendship between Charlie (Hailee Steinfeld) and Bumblee. The first 20 to 25 minutes feel like any typical Transformers movie with its CGI action scenes, but it finds its place about a quarter of the way in once we are introduced to Charlie's character. It definitely has the same story patterns as The Iron Giant and E.T., but it did not bother me. The…

  • Robin Hood

    Robin Hood

    ★½

    Robin Hood is filled with bad performances, awful dialogue, terrible editing, and typical action scenes involving slow-motion. With all that being said, I still found some enjoyment in this movie towards the third act, although it is extremely over the top and unrealistic. Taron Egerton, in my opinion, was a bit miscast as "Rob", although it could be due to the poor direction. Jamie Foxx was extremely over the top as well and some of his delivery throughout the film…