Sort by

scott has logged 268 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prince of Nothingwood

The Prince of Nothingwood

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pokémon the Movie: I Choose You!

Pokémon the Movie: I Choose You!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Party

The Party

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Earth: One Amazing Day

Earth: One Amazing Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry