Sort by

alejandro has logged 36 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
City Lights

City Lights

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Cow

First Cow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Come and See

Come and See

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Help

Help

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lamb

Lamb

2021
×
★½
Read the review Edit this entry